Логотип центру

Праці

Подільський культурно-просвітительський центр ім. М.К.Реріха

 

Інші праці

Про центр
Новини
Бібліотека
Фотогалерея
Контакти

Поділля - Подолия

 

В.І. Кириченко, В.І. Шевчук
МОРАЛЬНО-ГУМАНІСТИЧНІ АСПЕКТИ СТВОРЕННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ ОРИГІНАЛЬНИХ МЕТОДІВ ФОРМУВАННЯ КУКСИ ГОМІЛКИ

м. Вінниця

Інвалідність є однією з важких форм втрати здоров'я не тільки фізичного, але ще більше морального плану.

Розміри інвалідізації населення України мають тенденцію до невпинного зростання. В зв'язку з цією ситуацією все більшого значення набувають пошуки надійних видів оздоровлення інвалідів, які б зменшували вплив не тільки фізичних, але і моральних вад на їх нормальну життєдіяльність. Зокрема, в разі втрати нижніх кінцівок важливо застосувати такі методи ампутації та реампутації, які б дали можливість створити працездатну та естетичну куксу. Забезпечення постраждалому зручності користування протезом з добре сформованою витривалою і наближеною до природного стану кінцівкою набагато поліпшує якість життя особливо в моральному плані.

Нами розроблені і успішно застосовуються в практиці надання хірургічної допомоги постраждалим з куксами гомілки максимально індивідуалізовані варіанти формування кукси гомілки при ампутаціях та реампутаціях. Найголовнішим в них є наступне:

-стабільна фіксація м'язів до опилу кістки з врахуванням можливостей скорочення;
-надійне закриття кісткових виступів і кінців опилів;
-обмеження рухомості залишку малогомілкової кістки і надання куксі помірно конічної форми.

Виконання цих тактичних завдань повинно забезпечувати вирішення стратегічного завдання -створення нового органу опори та руху, що може витримувати навантаження в сучасних конструкціях протезів. В зв'язку з цим було розроблено і впроваджено в клінічну практику ряд методик м'язової пластики кукс гомілки при первинних ампутаціях і реампутаціях: 

-відновлення міжм'язових перетинок;
-відновлення міжкісткової мембрани;
-стабілізація малогомілкової кістки кукси гомілки;
-усунення вальгусного відхилення малогомілкової кістки;
-м'язова пластика гребеня великогомілкової кістки;
-ампутація та реампутація гомілки з використанням фіксації м'язів до опилу кістки;
-ампутація з використанням міодезу при атеросклеротичній гангрені;
-закриття кукси гомілки єдиним заднім шкірно-м'язовим клаптем;
-м'язова пластика при реампутації короткої кукси гомілки.

При розробці методик ставилась мета їх комплексного застосування та формування максимально повноцінної кукси за допомогою послідовно проведеної пластики.

Фізіологічні дослідження (тензометрія, тонусометрія, вимірювання коефіцієнту атрофії) свідчать про переваги запропонованих методів пластики перед існуючими. Застосування наших методик дозволяє отримати довговічну, пружну, витривалу куксу помірно-конічної форми; забезпечує створення на торцевій поверхні амортизаційної подушки з волокнистої сполучної тканини, завершеної структури; сприяє рівномірному навантаженню в тотально-контактних протезах; попереджає трофічні порушення. 

Перелічені переваги мають також високі моральні та естетичні аспекти; зменшуються страждання постраждалих, в першу чергу, від болю та фізичних незручностей, починаючи з елементів самообслуговування. Збільшуються можливості соціальної реабілітації в родині, трудових, творчих, навчальних та інших колективах. Забезпечується відновлення якості життя в багатьох інших його проявах, в тому числі такому важливому, як економічна незалежність.

Copyright © 2000, Подільський культурно-просвітительський центр ім. М.К.Реріха